Hlavným faktorom ovplyvňujúcim Fínsku klímu je geografická poloha krajina je medzi 60. a 70. severnej paralely v pobrežných oblastiach euroázijského kontinentu. V klasifikácii Köppen klímy, celá Fínsku spočíva v boreálnej zóne, ktorý sa vyznačuje teplými letami a mrazivými zimami. V krajine, temperateness sa značne líši medzi južných pobrežných regiónoch a najsevernejších oblastí s uvedením charakteristiky ako námorné a kontinentálne podnebie. Fínsko je dosť blízko k Atlantickému oceánu, ktoré majú byť trvalo vyhrievané Golfský prúd. Golfský prúd sa kombinuje s zmierňujúce účinky Baltského mora a početné vnútrozemských jazerách vysvetliť neobvykle teplé podnebie v porovnaní s inými regiónmi, ktoré zdieľajú rovnakej zemepisnej šírke, ako sú Aljaška, Sibír, a southern Grónsko.
V severnom Fínsku, najmä v Laponsku, sú zimy dlhé a chladné, zatiaľ čo leta sú pomerne teplé, ale krátka. Medzi najzávažnejšie zimné dni v Laponsku môžete vidieť pokles teploty až do -45 ° C . Zima na severe trvá asi 200 dní s trvalým snehovou pokrývkou zhruba od polovice októbra do začiatku mája. Summers na severe sú pomerne krátke, len dva až tri mesiace, ale môže ešte vidieť maximálnych denných teplôt nad 25 ° C počas vlny horúčav. Žiadna časť Fínska má arktickej tundre, ale Alpine tundra môže byť nájdený u skál Laponsku.
Fínska podnebie je vhodná pre obilniny chov iba v najjužnejších oblastiach, zatiaľ čo severné regióny sú vhodné na chov zvierat.
Štvrtina území Fínska leží vo vnútri polárnym kruhom a polnočné slnko môže byť skúsený na viac dní dopredu sa ďalej na sever, kto cestuje. Na fínskom najsevernejšom bode slnko nezapadá 73 po sebe idúcich dní v lete a nevychádza vôbec za 51 dní v zimnom období.